Nábytek

Židle

Sed není pro lidské tělo přirozenou polohou, ale kvůli dopadu moderní doby se stává nejběžnější polohou, kterou během celého dne zastáváme. Sedavá zaměstnání, volný čas trávený u počítače nebo posedávání v baru to jsou jenom typické příklady pro případy, kdy trávíme náš čas sezením na zadku. A aby tu spoustu hodin zadek vydržel a opravdu v pohodě zvládnul a nemuseli jste pak pro bolesti jít oslovit osobního trenéra, měli byste mu pořídit pohodlné místo na sezení. Dá se sice sedět i na zemi nebo na podlaze, ale přeci jenom židle je židle.

Ta dodává tělu určitou oporu, díky které jsou eliminovány dopady našeho sedavého života. Bolest za krkem, bolest hlavy, pokřivená záda, vysoce postavená ramena, obezita nebo ztuhlá krční páteř, to jsou jenom některé typické dopady sedavého způsobu života, který vedeme. Berte ohledy na své zdraví a výběr židle zohledněte ne podle toho, co je ve slevě, ale co vám opravdu poskytne pohodlí a zaručí komfort během dlouhých volných nebo i pracovních hodin.

Seďte na židli pohodlně

Nejvíce do styku všichni asi přijdeme s klasickými jídelními židlemi, které máte u kuchyňského stolu. Rodina by se měla alespoň jednou denně u jídla sejít, proto při výběru jídelních židlí myslete na všechny členy domácnosti. I dětem by se u stolu mělo sedět dobře. Kromě vypolstrování a výšky židle myslete i na pospojování nohou židle, které někomu může překážet, někomu naopak chybět. V případě barové židle už takové ohledy brát nemusíte. Barové židličky nemají zase tolik rozdílných stylů, ze kterých by bylo nutno vybírat.

V podstatě záleží jenom na tom, jak vysoká židle je, jestli má polstrování, jestli se na ní dá otáčet a jaké má nožky. Naproti tomu speciální podoby mohou mít kancelářské židle. Pracovní doba je poměrně dlouhá, a pokud ji téměř celou trávíte na kancelářské židli u počítače, investujte raději do dobrého křesla, které ochrání vaši páteř. Kancelářská židle by se rovněž měla vybírat s ohledem na stůl, ke kterému bude patřit. A stejně jako dospělí i děti do jisté míry chodí do „zaměstnání“, které pro ně představuje škola. Ani výběr jejich židle byste neměli podceňovat.