Nábytek

Stoly a stolky

Asi jen málokterý kousek nábytku v sobě snoubí tolik praktičnosti a užitku, jako je tomu právě u klasického stolu. Stůl je nezbytnou součástí vybavení domácnosti, neboť se u něho odehrává spousta věcí. Je součástí tradice stolování, kdy se schází celá rodina a povídá si, je součástí pracovního procesu, kdy u něj lze vypracovávat podklady nebo studovat, je součástí celkového životního stylu.

Stůl je jednoduše základním kouskem nábytku, který by ve vašem domově rozhodně neměl chybět, stejně jako nechyběl ani v domovech starověkých Egypťanů, Číňanů a Řeků. U nich sice sloužil především jako odkládací vyvýšená plocha pro jídlo, které se nemělo válet po zemi, ale přesto lze říct, že historie stolu jako kusu nábytku sahá už do těchto dob.

V dnešní společnosti rozlišujeme stoly na několik kategorií

  • jídelní stůl,
  • pracovní stůl,
  • konferenční stolek a
  • rozkládací stoly.

Některé druhy stolů v sobě snoubí vlastnosti vícero druhů a lze je tak vzájemně zaměňovat.

Aby konferenční stolek ladil

Obývací pokoj je místem, kde se tradičně odehrávají různé „konference“. Tyto debaty nad společným tématem se obvykle uskutečňují v pohodlném křesle či na gauči, ovšem pro debatní pomůcky je nutné mít konferenční stolek. Ten se vyznačuje nižší výškou, než třeba klasický jídelní stůl a v podstatě by se dal přirovnat k japonskému tradičnímu stolu chabudai, který je nízký a kulatého tvaru, přičemž se u něho vsedě na zemi popíjí čaj nebo jí jídlo.

Konferenční stolky slouží především pro odkládání potřebných věcí, jako jsou knihy, dokumenty, ovladače, televizní programy, jídla nebo pití. Aby vám ovšem plnohodnotně vyhovoval, je nutné, aby zohledňoval vaši potřebu prostoru. Konferenční stolky se totiž dávají do velké blízkosti gauče nebo křesla, takže mezi nimi není zase takový prostor. To ale řeší konferenční stolky na kolečkách, které lze libovolně přisunout nebo odsunout. Aby vám konferenční stolek ladil do obýváku jeho barvu a styl vybírejte s ohledem na zbytek nábytku v místnosti.

Jídelní stůl jako středobod rodiny

Alespoň jednou denně by se měla celá rodina sejít u jídelního stolu a společně pojíst. Je jedno, jestli se bude jednat o snídani, oběd, večeři nebo nějakou svačinu, důležité je, že při tom budete spolu a budete si moci popovídat a dozvědět se něco jeden o druhém. Jídelní stůl tedy hraje velmi důležitou roli v rodinném životě, neboť je to právě on, kdo představuje ten středobod, kde se všichni scházejí. A proto je důležité ho vybírat s ohledem na všechny možné aspekty. Například se jedná o tvar. Bude se vám lépe jíst u kulatého nebo hranatého stolu? A pro kolik lidí se bude dát prostřít? Vždycky uvažujte nad tím, kolik lidí se u vás doma běžně bude stravovat a scházet.

Od velikosti se odvíjí i jeho styl a s tím souvisí další otázka – kolik bude mít váš jídelní stůl nohou? Jednak může mít klasicky čtyři především v případě stolu hranatého, ale v případě kulatého se můžete setkat s jedinou nohou přímo uprostřed. A otázkou je rovněž deska stolu, která může být skleněná nebo dřevěná, v určitých případech i kovová.

Pracovní stůl do klidné pracovny

I v domácnosti je potřeba mít někde svoje zázemí, prostor, kam si můžete odejít a v klidu přemýšlet nebo pracovat. Nutné je to obzvlášť v případě, že pracujete z domu, protože za normálního chodu domácnosti zkrátka nemůžete pracovat například od jídelního stolu.

Kromě toho je lepší práci a rodinu rozdělovat, což lze učinit i díky pořízení dvou odlišných stolů. Jídelní stůl, ať vám dobře slouží během večeře, ale při práci potřebujete nejen prostor, pro odkládání věcí, ale také zásuvky a poličky, kam si budete již zpracované podklady ukládat. Pracovní stůl by měl mít dostatečně velkou plochu, aby se na něj vešly všechny vaše dokumenty, a přitom jste vždy měl dostatek prostoru na psaní.