Nábytek

Pracovní stoly

Říká se, že práce by se neměla nosit domů, přesto je ale takový pracovní stůl téměř nezbytností v každé domácnosti. Ono totiž pracovní stůl má práci jenom v názvu, záleží tak vlastně jenom na vás, jak ho využijete.

Více

Pracovní stůl má mnoho podob – v podstatě se může jednat i o kuchyňský stůl – záleží na materiálu, ze kterého je vyroben, účelu, ke kterému se hodí jej používat, barvu, uspořádání, tvaru, velikosti, apod.

Jiný pracovní stůl potřebuje dítě na své školní povinnosti, jiný pracovní stůl bude vyhovovat dospělému člověku, který jej využije především jako místo pro počítač, nebo člověku, který doopravdy pracuje z domu a pracovní stůl tak pro něj představuje zázemí kanceláře.

Než si budete pracovní stůl vybírat, zamyslete se, kam jej umístíte a kolik místa na něj vlastně máte. Je potřeba, aby byl na tichém místě, které není v domácnosti tolik frekventované, neboť, ať už budete u něj dělat cokoliv, na to budete potřebovat klid.

Pracovní versus školní stůl

Když vybíráte pracovní stůl dítěti, měly byste myslet nejen na jeho nynější školní léta, ale i pozdější období. Abyste tedy nemuseli za dva roky kupovat stůl nový, protože se potřeby vašeho studenta změnily, vybírejte raději pracovní stůl neutrální, který má vše potřebné.

To znamená, větší pracovní desku, na kterou se vejdou všechny učebnice, ale zároveň na něm bude místo i na případný počítač. Pokud uvažujete nad počítačem, uvažte zašupovací šuplík pro klávesnici, která by jinak na pracovní ploše zabírala místo. Nutné jsou také šuplíky, do kterých se vejdou kancelářské potřeby a také všechny učebnice a papíry.

Nezapomínejte ani na volný roh, kam lze postavit lampičku. I stůl pro pracovně vytíženého dospělého člověka bude vypadat stejně. Pro organizaci pro něho ale budou vhodnější skříňky s poličkami než klasické šuplíky. Naproti tomu jedinec, který na pracovním stole chce mít v podstatě jenom notebook a sem tam nějaké kancelářské potřeby, si vystačí s mnohem menším pracovním stolem. Postačí mu jeden šuplík nebo dokonce žádné odkládací prostory a menší pracovní deska.

Uspořádání stolu

Vždy je nutné zohlednit vymezený prostor, který na pracovní stůl máte. V případě menších bytů lze koupit menší stůl s menší pracovní deskou nebo potom praktičtější stůl rohový, který nebude tolik zasahovat do prostoru.

Rohové stoly nabízejí velkou pracovní plochu a zároveň jsou opravdu skladné. Kromě toho vypadají opravdu dobře a nenarušují celkový ráz pokoje. Uspořádání pracovního stolu a jeho podoba se odvíjí také od jeho nohou. Již zmíněné pracovní stoly pro jedince, kteří si vystačí jenom s odkládacím prostorem, mívají často jednoduché čtyři nohy v každém rohu, stejně jako kuchyňské jídelní stoly. Často je od nich ani nelze tak snadno odlišit.

Originálněji potom vypadají pracovní stoly, které mají po celých stranách nohy esteticky upravené. Boky stolu mohou být také plné, vyplněné, potom ale značně připomínají klasické pracovní stoly pro školní povinnosti. Strany stoly mohou být také obdařeny již zmíněnými šuplíky.

Odklápěcí pracovní stoly

Speciálním druhem pracovního stolu jsou potom odklápěcí pracovní stoly, které zároveň řeší i menší prostory na stůl určené. Odklopné desky pracovního stolu jsou zvednuté, a tedy v podstatě nejsou ani moc vidět, jakmile jich je ale potřeba, tak se sklopí a lze hned pracovat. I když lze dnes pořídit dost moderní modely takových sklopných pracovních stolů, přesto nemusí každému jejich podoba vyhovovat.

Vhodné jsou spíše pro lidi, kteří opravdu nemají moc možností vzhledem k malému prostoru bytu, nebo pro ty jedince, kteří příliš často klasický pracovní stůl nevyužijí, a jenom by jim tedy překážel. Na odklopných pracovních stolcích se také nemusí každému pracovat dobře, protože nejsou tak stabilní jako na zemi stojící stoly.

preloader