Nábytek

Postele

Dospělá osoba by měla spánkem strávit denně přibližně 7 až 9 hodin v závislosti na svých možnostech a také s ohledem na své fyzické potřeby. Nedostatek kvalitního spánku může vést nejen ke zdravotním problémům, jako jsou bolesti zad a krční páteře, ale také psychickým, neboť jedinec bude podrážděný a nervózní. Špatný spánek způsobuje samozřejmě únavu, která je nejen nepříjemná, ale také tělo nutí k příjmu vyššího počtu kalorií, což zároveň vede k přibírání.

Základem pro vaše zdraví by se tedy rozhodně měla stát kvalitní postel, která vám bude vyhovovat. Obecně se postele skládají z pevné konstrukce často kovové nebo dřevěné a potom matrace položené na pevném nebo pružinovém podkladu. U postelí hraje roli jejich velikost i materiál, ze kterého je vyrobená, u matrací si potom dejte pozor především na její tvrdost. Někdo preferuje měkčí matrace, do kterých se jakoby propadne, někdo raději pevnější podklad kvůli zádové podpoře.

Jak to bylo s postelemi v minulosti

Už pravěký člověk zjistil, že na kožešině nebo trávě se leží mnohem lépe, než na holé zemi. Ještě chvíli trvalo, než se toto zjištění proměnilo v pohodlnou palandu, kterou dnes najdeme v každé domácnosti, ale přesto už to byl malý krok vpřed. Ve starověkém Egyptě a později i Řecku a Římě, lidé poznali, že vyvýšený prostor nad zemí je ke spaní mnohem lepší, protože na takové místo netáhne od země a nemohou na něj ani mnozí škůdci. A to byl přesně ten bod, kdy došlo ke zvednutí lůžka ze země a přetvoření do podoby podobné té dnes.

I v dobách dávno minulých se postele vyráběly především ze dřeva, jako je tomu dnes, ačkoliv dřívější člověk toto dřevo mnohem více zdobil ornamenty, řezbami a prokládal jej drahými kovy. Dříve člověku stačila jedna postel na celý život, v mnoha případech se dokonce dědila z generace na generaci. Dnes je nutné matraci pravidelně obměňovat, rám postele přitom může zůstat zachovaný.

Funkce lůžka v lidském životě

Jak již bylo řečeno, spánek je pro člověka životně důležitý. Odvíjí se od něho jeho fungování, ale také a to především jeho zdraví. Postel jako taková má tedy hlavní funkci zajistit pohodlné ležení a kvalitní spánek. Musí být dostatečně prostorná a také z toho správného materiálu, ne každému vyhovují všechny druhy postelí. Kromě tohoto hlavního poslání má postel také funkci erotickou, neboť převážná většina milostných aktů se odehrává přímo v ní. Podporuje tedy i smyslnost a erotický podtext života.

Z tohoto hlediska je nutné hledět na správnou šířku, vyhovující všem možným eskapádám. Další funkce postele je úložná. Mnoho postelí má pod sebou úložné prostory, do kterých lze ukládat nepotřebné věci, o které není nutné každý den brkat. Postel má tedy mnoho podob a věřte, že ve své domácnosti využijete jeden každou z nich.

Druhy postelí

Když se řekne postel, většina lidí si přestaví klasickou postel skládající se z rámu, na kterém spočívá matrace, položená na pevném nebo pružinovém roštu. Výhodou této postele je, že matraci lze otáčet popřípadě rovnou vyměnit, aniž by se musela nějak složitě rozebírat. Na druhou stranu pod většinou těchto postelí nejsou pevné úložné prostory, přesto lze ale využít místo, kde je mezi roštem a podlahou na uložení věcí. Aby vaše schované věci nebyly vidět, museli byste ležet na čalouněné posteli, která nemá odnímatelnou matraci, ale je tvořená jako jeden celek. Ta bývá zpravidla vyklápěcí a věci se tak pod ni mohou bez problému schovat.

Dalším druhem postele jsou houpací sítě, které jsou rovněž považované za lůžko. Ty se skládají opravdu jenom ze zavěšeného kousku speciální látky. Obecně bývají pověšená lůžka považovaná za jedna z nejvhodnější pro lidi, které trápí bolesti zad. Za další druh postele by se dala považovat dvoupatrová palanda, skládající se ze dvou postelí nad sebou, a potom rozkládací gauč či výklopné postele.

Velikost postele v závislosti na počtu jedinců a pohodlí

Ačkoliv délka postele bývá všeobecně daná a pohybuje se kolem dvou metrů, může se stát, že narazíte na postel s délkou 190 centimetrů nebo naopak 205 centimetrů. Délka tedy nejdůležitější mírou, kterou byste měli v případě výběru postele zohledňovat. Hlavní je totiž šířka, která určuje to, jak hodně se na posteli můžete roztáhnout.

Nejužší postel, kterou si můžete pořídit, má na šířku 60 centimetrů. Jedná se o velmi úzké lůžko, které by mělo sloužit spíše jako nouzové řešení nebo jako první větší postel pro malé dítě.

Aby se jedinec alespoň trochu pohodlně vyspal, potřebuje postel minimálně 80 centimetrů širokou, tudíž i 70 centimetrů široká postel, kterou lze rovněž snadno koupit, není dobrá volba. Ačkoliv v takto široké posteli nebude noc nijak pohodlná, přesto se relativně slušně dospělý jedinec vyspí.

Mnohem větší pohodlí potom skýtají postele široké 90 nebo potom 100 centimetrů. Na širší posteli, která má 120 centimetrů na šířku, už se jakž takž vyspí dvě osoby. Aby si ale tolik nevadilo, je lepší volit postel minimálně 140 centimetrů, kde se i přesto mohou dva větší jedinci hádat o místo. Pro dvě dospělé osoby jsou nejvhodnější postele se šířkou 160 centimetrů nebo klasické manželské postele o šířce 180 centimetrů.

Pořídit lze ale i větší postele, obecně nazývané letiště.

Doplňky k posteli, bez kterých to nepůjde

Postel není to jediné, co dělá spánek spánkem. Důležité jsou také doplňky, které celkové pohodlí mohou zvýšit nebo snížit. Například se jedná o prostěradlo, které odděluje člověka od matrace a udržuje tak postel ve větší čistotě, neboť se v ní tak mnohem méně ukládají breberky. Dalším aspektem je jistě peřina a polštář, které mohou spánek výrazně zkvalitnit. Například pro bolavá záda jsou vhodné ergonomicky tvarované polštáře, které poskytují podporu krční páteři. Součástí postele je rovněž ložní prádlo neboli povlečení, které může poskytovat příjemné pocity a zároveň dokreslovat celkovou atmosféru vaší ložnice.

V případě, že je postel celodenně přístupná, je vhodným doplňkem také přehoz na postel, který zabrání jejímu znečištění a usedání prachu.