Nábytek

Pohovky

Obývací pokoj a kuchyně jsou dva nejživější pokoje, které v domě jsou. Nejčastěji se tu chodí, něco se děje, lidé se tu scházejí a tráví společně čas. Na tyto aktivity je nutné brát zřetel, tudíž je nutné je zohledňovat při výběru nábytku pro tyto dva pokoje.

Více

U kuchyně hraje prim kuchyňská linka a stůl, který by měl být víceúčelný a dostatečně velký, aby se u něho mohla sejít i početnější společnost. U obývacího pokoje je hlavním středobodem jistě pohovka s křesly, popřípadě odkládací konferenční stolek. I když se to nezdá, na pohovce strávíme velkou část svého života, neboť se z ní díváme na televizi, čteme si na ní, povídáme si s návštěvami nebo hrajeme hry s rodinou.

Pohovka by měla být vybrána s velkým ohledem na všechny tyto činnosti, z gruntu by je všechny měla ovládat. Sedačku do obývacího pokoje není snadné vybrat, aby všem vyhovovala. Je totiž potřeba se zaměřit na příliš mnoho aspektů, jako je výška opěradel hlavy, síla a podoba opěradel na ruce, počet míst k sezení, rozkládání nebo skladování věcí pod sedačkou, její měkkost nebo tvrdost, apod.

Nožičky nebo úložný prostor?

Poměrně důležitou otázkou rovněž je, jak bude vypadat spodní část vaší sedačky. Obecně jsou nejžádanější plné sedačky, které ve spodní části něco mají. Zde existují dvě varianty, co pod svou sedačkou můžete schovávat. V případě, že u vás často někdo přespává nebo nemáte v bytě místo na postel, je dobrou variantou rozkládací lůžko, které se v pohovce dobře schová.

Vždy, když má potom přijet návštěva, stačí gauč roztáhnout. Velikost rozloženého gauče v mnohém často i přesahuje velikost klasické manželské postele, tudíž i spaní na ní není nijak nepohodlné. Druhou možností jsou potom úložné prostory, kterých nikdy není dost. Úložné prostory pod gaučem bývají nejčastěji v podobě zasunovacího šuplíku, obvykle doplněného o kolečka, aby se lépe vysouval. Ačkoliv takovéto pohovky s plným spodkem, jsou praktické, mnohem originálnější a stylovější jsou pohovky, které mají klasické nožičky. Gauče na nožičkách vypadají zajímavě a obývacímu pokoji dodávají nový punc. I když se to příliš nehodí, v případě nejvyšší nouze lze i pod tyto pohovky něco schovat.

Kolikati-místný gauč?

Zde si položte dvě otázky.

  1. V jaké pozici nejčastěji na pohovce sedíte?
  2. Kolik lidí se u vás obvykle schází?

U první otázky jde o to, že ne vždycky je bezpodmínečně důležitý počet osob, který v domácnosti žije nebo se v ní alespoň vyskytuje tak často, aby měl na gauči svoje místo. I pro jednoho člověka, který rád u televize leží, nemusí být třímístná sedačka dostatečně velká. Zhodnoťte tedy především, kolik místa pro sebe vlastně potřebujete, abyste se mohli pohodlně dívat na televizi nebo si třeba číst.

Zdálo by se, že druhá otázka s tou první přímo souvisí, ale pravdou je, že když přijde návštěva, snažíme se sedět ukázněně, s čímž pohodlí mnohdy nemá co dělat. V podstatě je hlavní, aby sedačka nebo popřípadě doplňující křeslo, dávali dohromady počet míst, kolik lidí žije v domě, abyste se tak mohli scházet pohodlně u televize, aniž by byl někdo odkázán do vyhnanství sezením na nepohodlné kuchyňské židli.

Jaký styl pohovky?

Samozřejmě, stejně jako mnoho dalších kusů nábytku, mají i gauče svůj vlastní styl. V tomto ohledu opravdu záleží jenom na vašem vkusu a možnostech, protože barevných a designových provedení pohovek je nezměrné množství. Nejdříve ale něco k barvě – jelikož je gauč nejvýraznějším nábytkem v místnosti, jeho barva hraje velkou roli. Meze ale nejsou nijak kladeny, takže lze vybrat výrazné barvy, které na první pohled zaujmou nebo neutrální podobu gauče, která nebude tolik poutat pozornost a bude se k ní hodit naprosto cokoliv.

Ohledně stylu lze narazit na všechno možné od retra, přes moderní gauče až k minimalismu.

preloader
Krémová pohovka pro dva...
18 999 Kč
21 629 Kč
Mentolová pohovka pro dv...
18 999 Kč
21 629 Kč
Mentolová pohovka pro dv...
18 999 Kč
21 629 Kč