Nábytek

Komody

Komoda komodo komodori. Zní to sice jako japonské jméno, ale určitě vám to ve vaší domácnosti bude mnohem více platné než strávník z ciziny.

Více

Komoda neboli jednoduše řečeno skříňka je kus nábytku rozmanitých podob, který vám poslouží jako úložný prostor nebo na dekoraci či pro zaplnění místa v prázdném pokoji. Komoda na sebe může vzít téměř jakoukoliv podobu, neboť může být postavena na výšku jako regál nebo na plocho jako obyčejná skříňka. Může mít šuplíky nebo také dvířka či dokonce může být otevřená.

Otázkou je také počet polic nebo dalších odkládacích ploch. Materiál, výška, šířka, délka, symetričnost, průhlednost, nohy,… to všechno jsou aspekty, které tvoří jednu takovou komodu, přičemž vy si ji podle svých chutí a potřeb můžete namixovat jako písničku. Komody se liší i podle toho, do jakého pokoje ji chcete dát, protože jinou skříňku budete potřebovat na ukládání oblečení v ložnici a jinou na výstavku do obývacího pokoje.

Almara s širokými rameny

Poznat takové lidi, jako je klasická almara, je už dneska poměrně vzácnost. Stejně jako člověk má i tato skříň velké boky a ramena, je vlastně „udělaná“, mezi menšími komodami vzbuzuje úctu. Má přirozenou autoritu.

Almary komody jsou vhodné na uskladňování věcí, především z hlediska oblečení, peřin nebo dalšího bytového textilu. Pro jejich neprůhledné dveře se v nich dobře odkládají věci, které nechceme, aby byly na očích. Takto velké komody se hodí především do ložnice nebo komory či jiné místnosti, která obyčejně neslouží pro ukazování návštěvám.

Nejpřirozeněji jí sluší tmavší odstín dřeva, ve kterém mohou vyniknout i některé klasické řezbářské práce. Ovšem taková tradiční almara komoda nebude vypadat harmonicky v moderně zařízeném domě. Do takového mnohem lépe zapadne jednoduchá šatní skříň doplněná o zrcadlo ve světlé barvě, která prostor opticky zvětší a podtrhne.

Drobné komodky na očích

Kam už své hosty ale určitě zavedete, to je kuchyně nebo ještě lépe obývací pokoj. I v těchto místnostech je potřeba odkládat věci, jako jsou například dokumenty, mít někde dané vystavené věci, suvenýry z dovolených, DVD, apod. I zde mohou zvesela úřadovat komody menších rozměrů, které rozhodně takové věci dobře poslouží. Nejtradičněji mají dvojí podobu, i když samozřejmě každá se člení na další různé podkategorie.

První má podlouhlý tvar, stát může na nohách i na zemi, tvořená je kombinací šuplíků a dvířek. Pro svůj menší vzrůst je vhodná spíše na uložení věcí, které mají zůstat schované, tím, čím se chcete chlubit, můžete dát na její desku. Jejím přesným opakem je skříňka komoda alá knihovnička, která bývá orientovaná spíše na výšku a je přátelsky otevřená. Taková komoda může spojovat odkládací prostor i s jednoduchými odkládací boxy.

Do nich, co chcete schovat, ven to, co chcete prezentovat. Je to prosté.

Netradiční, originální, kreativní

I takovými vlastnostmi mohou disponovat komody ve vaší domácnosti, pokud si to přejete. Vyznačují se potom asymetričností, odlišným odkládáním věcí, jejich dvířka se mohou odklápět jiným směrem, poličky, dvířka a šuplíky v nich mohou být kombinovány naprosto nečekaným způsobem. Jistým ozvláštněním může být i jiný materiál, jako je třeba kov nebo plast, i když tradičně se od komody očekává dřevo.

V kreativním provedení komody se meze nekladou, její linie mohou být hladké bez ostrých rohů nebo vlnit se do všech světových stran. Originalita ovšem bývá u těchto komod vyvážená nedostatkem odkládacího prostoru, pro který si je ale většina lidí kupuje. Pokud ale chcete designový kousek nábytku, který bude fungovat sám pro sebe, nebojte se ozvláštnit váš domov netradičně provedenou komodou.

preloader
Komoda z masivního dubov...
36 999 Kč
39 139 Kč
Komoda METRI 5
1 599 Kč
2 099 Kč
+ 2 variace
Komoda SIMPLY
2 799 Kč
+ 15 variací
Komoda BETTY
1 899 Kč
Komoda Woodman Hertford...
16 599 Kč
16 679 Kč
+ 1 variaci
Komoda z masivního dubov...
33 999 Kč
36 049 Kč
Komoda MAROKO MK5
8 274 Kč
12 999 Kč
+ 7 variací
TV komoda z masivního du...
33 599 Kč
35 019 Kč
+ 1 variaci