Nábytek

Jídelní stoly

Na co dříve stačila hluboká miska a lžíce, potřebujeme dnes talíř a celou sadu příborů. Bohužel ale počet rukou se nám nezvýšil, tudíž pro pohodlné jedení potřebujeme podat pomocnou ruku od nábytku. Jídelní stoly jsou místem setkání a to ne nezbytně jenom nad jídlem.

Více

Kuchyně je obecně jedna z více frekventovaných místnosti, ve kterých trávíme většinu dne, na rozdíl třeba od ložnice, kam se chodíme jenom vyspat.

V kuchyni se

  • jí,
  • řeší důležité věci a
  • schází celá rodina.

A všechny tyto součásti života se odehrávají právě u jídelního stolu, který představuje ústřední bod. I v případě, že máte jídelní stůl v jídelně, jeho propojení s kuchyní a životem v domě je nasnadě. Jídelní stůl by měl splňovat jistá praktická hlediska, aby jeho využití bylo co největší. Především se jedná o jeho velikost, materiál, ze kterého je vyroben, počet lidí, kteří si k němu mohou pohodlně sednout a jeho tvar.

Prim hraje materiál

I když pro mnoho lidí je důležitějším aspektem tvar jídelního stolu nebo jeho velikost, opomíjeným faktorem se právě stává materiál. Ten hraje velkou roli především ohledně úklidu a péče o kuchyňský stůl.

Jinou životnost vám nabídne stůl dřevěný a jinou skleněný. V podstatě máte na vybranou mezi

  1. sklem,
  2. dřevem,
  3. kovem nebo
  4. plastem.

Skleněné stoly nejsou samozřejmě ze skla celé, ale jejich největší část, totiž deska, je právě skleněná. Ta vyžaduje mnohem menší péči a snadno se uklízí. Nevýhodou je, že je na ní každý flek zároveň vidět. Ačkoliv se skleněné desky mohou snadno opotřebit nebo dokonce rozbít, není nijak těžké je nahradit novou, kterou si dáte uříznout na míru. Díky tomu mají skleněné stoly opravdu velkou životnost.

Dřevěné stoly už to mají těžší. Deska se na pohled může opotřebit nebo poničit, ale její výměna je složitá a často i nemožná. Na druhou stranu působí mnohem přírodnějším dojmem, nestudí tolik jako sklo a není na ní vidět každý nepořádek.

Chladně mohou působit také kovové stoly, které se ale nejčastěji dávají do kombinace s již výše zmíněným sklem.

Poslední plastový materiál se hodí spíše na venkovní posezení, než do domácnosti, ale faktem je, že plastové stoly nejsou drahé a snadno se udržují.

Kdo půjde od stolu pryč

Když vyberete správnou velikost stolu, tak není nutné používat rozpočítávadlo, aby musel někdo sedět v koutě. U jídelních stolů je navíc ta výhoda, že některé jejich modely se dají hravě rozložit.

Z převážné většiny se ale jedná o stoly ze dřeva, které mají tu možnost zvětšit svou velikost. S velikostí stolu a počtem míst u něho významně souvisí také jeho tvar.

Zatímco hranaté tedy čtvercové nebo obdélníkové stoly mají víceméně omezený počet míst, když pomineme nepohodlné sezení v rohu stolu, kulaté stoly nabízejí větší možnost „smrsknutí“.

Kolem kulatého stolu se může sice s trochu omezenějším prostorem, ale přesto sejít velký počet lidí. Velikost stolu musíte samozřejmě podřídit místu, které ve svém domě máte, ale hlavní je, aby se ke stolu vešla alespoň nukleární rodina, která by se měla alespoň jednou denně u jídla sejít. Zbytek rodiny, kamarádi nebo známí se hold budou muset prostřídat, když jiné možnosti nejsou.

Aby ladil styl stolu

Styl stolu určuje nejen materiál, ze kterého je vyroben, ale také jeho celková podoba. V ní hraje roli i to, kolik nožiček stůl má. Obecně nejčastěji mívají kulaté stoly jednu centrální nohu uprostřed, zatímco hranaté stoly mívají čtyři nohy každou v jednom rohu.

Není to ale nezbytné pravidlo, vzhledem k možnostem výběru to v podstatě záleží na vás, jaký jídelní stůl si domů pořídíte. Vždycky je důležité, aby se vám u něj dobře sedělo a stůl tedy splňoval svůj účel, pro který byl k vám do domácnosti přinesen. Pohodlný na jídlo, pohodlný na povídání, pohodlný na práci – takový by měl být jídelní stůl.

preloader
Jídelní stůl 13-042...
2 499 Kč
2 579 Kč
+ 3 variace
+ 1 variaci
+ 3 variace
Stůl CORRADO
3 699 Kč
+ 3 variace
+ 3 variace
Jídelní stůl BRET
2 599 Kč
2 639 Kč
+ 1 variaci
Jídelní stůl NELA
3 131 Kč
4 199 Kč
Jídelní stůl DURO
4 787 Kč
6 199 Kč